Вирушаючи у відпустку, багато батьків вибирають в якості засобу пересування особистий автомобіль. Для кого-то це питання економії, для кого-то - зручності. Але для всіх довга поїздка стає випробуванням, особливо якщо в машині діти. Від їх настрою, буде залежати і ваш настрій, а також швидкість  руху. Вирушаючи на відпочинок з дитиною, вам слід обов'язково продумати чим і як розважити дитину в дорозі. Пропонуємо вам кілька корисних ідей.

Якщо дитина дошкільного та молодшого шкільного віку:

  1. Нагадайте дитині якогось персонажа з мультика чи казки і попросіть її за допомогою навідних запитань відгадати героя. При цьому дитина має ставити питання, на які можна відповісти "так" або "ні". Поміняйтися ролями.
  2. Назвіть предмет і запропонуйте дитині сказати, з чого він зроблений.
  3. Пограйте в антоніми: скажіть дитині слово, а вона у відповідь повиннна швидко назвати протилежне.
  4. Виберіть будь-яку букву і попросіть дитину сказати, що на цю букву може робити кошеня. Наприклад, візьміть букву "п" - присідати, повзати.
  5. Попросіть дитину звернути увагу на ландшафти, які пропливають за вікном машини, автобуса або поїзда, і запропонуйте придумати історію на основі побаченого. Наприклад, старовинні будівлі можуть стати частиною казки про лицарські турніри, річка - частиною історії про принцесу, яка чекає на того, хто допоміг би переплисти на інший берег. Придуману історію можна записати на папері або на диктофон. Головне - не забудьте переслухати-перечитати її під час відпочинку.

Навіть самі терплячі діти коли-небудь, але поставлять запитання «Чи скоро ми приїдемо?» ;) Для того щоб відсунути цей момент з дитиною потрібно спілкуватися. У дошкільнят і молодших школярів вже більше можливостей пограти в дорозі з користю.

У велику групу можна віднести розвиваючі ігри, в яких можна рахувати (підійдуть будь-які предмети від ліхтарних стовпів, до зустрічних автомобілів) і грати зі словами ( «міста» і більш прості варіанти, хто більше слів знає на яку-небудь букву, хто більше назве видів в групі, наприклад, марок автомобілів, порід собак, складати максимально довгі речення, по черзі називаючи слова, і т.п.). Якщо пейзаж досить різноманітний, можна пограти в «угадайку», коли з кількох описових питань вгадується побачений предмет.

Можна запропонувати дитині стати репортером і виконати кілька завдань: описати щось, що сталося напередодні (візит до родичів, день в школі, збори в дорогу), провести прямий репортаж в стилі коментарів до футбольного матчу і проілюструвати його за допомогою власних малюнків або фотографій. Причому, ці відповіді можна записати на диктофон і зберегти для сімейного архіву.

Музичні паузи можна заповнити не тільки підспівуванням відомих пісень, але і створенням своїх власних. Можна змінювати слова, підбирати свої ритми на вже відомі мелодії, або робити будь-яку пісню смішною, наприклад,  додаючи в кінці кожного рядка слова «з хвостом» чи «без хвоста».

У цьому віці діти вже готові слухати невеликі аудіокниги. Відомі казки у виконанні іменитих артистів і цілих театрів і класичні детективні розповіді подобаються і дітям і дорослим.

Чим зайнятися в дорозі підлітку

Діти старше 10 років зазвичай вже по-дорослому переносять поїздки. Вони самі можуть спланувати своє дозвілля, головне - проконтролювати, чи все вони взяли в дорогу. Краще це зробити не в день від'їзду, а заздалегідь записати, наприклад, музику і фільми.

Не варто забувати і про спілкування, адже в дальній поїздці можна обговорити проблеми, на які не вистачає часу вдома. Важливо тільки знати міру і не перетворювати обговорення в виховання.