За даними ВООЗ, понад 40% випадків сліпоти зумовлені катарактою. Це офтальмологічне захворювання пов’язане з помутнінням кришталика ока, що призводить до різних ступенів розладу зору. Без своєчасного лікування хвороба швидко прогресує та може призвести до повної сліпоти.
Огляд захворювання
За причиною виникнення та патогенезом виокремлюють катаракту вікову (найбільш поширена, пов’язана з віковими змінами в організмі), вторинну (розвивається як ускладнення на тлі інших захворювань, наприклад цукрового діабету, гіпертонії, чи після тривалого застосування деяких ліків, до прикладу, стероїдів), вроджену й травматичну (виникає після ушкодження ока).
Серед основних факторів, що призводять до розвитку захворювання: вікові зміни в білкових структурах кришталика, ураження очей УФ випромінюванням, генетична схильність, деякі системні захворювання. Відповідно, в групі підвищеного ризику люди віком від 60 років, ті, хто влітку не носять якісні сонцезахисні окуляри, особи з аутоімунними розладами.
Підтвердити діагноз і визначити тип захворювання може офтальмолог після діагностики методами тонометрії, офтальмоскопії, периметрії, візометрії, обстеження очей за допомогою щілинної лампи. Самостійно запідозрити в себе розвиток катаракти можна за такими симптомами, як затуманення чи розмитість зображення, зниження яскравості кольорів, погіршення зору в темряві та в умовах яскравого світла, поява ореолів чи кольорових кіл навколо джерела світла.
Лікування катаракти
Ліків від катаракти, які б дозволили відновити кришталик, не існує. Єдиний ефективний метод лікування – хірургічна заміна пошкодженого кришталика. Однак на початковій стадії захворювання ефективними можуть бути й офтальмологічні краплі, які уповільнюють дегенеративні процеси.
Основна терапія
На ранній стадії захворювання корисним може бути застосування офтальмологічних крапель, які покращують обмінні процеси в кришталику. Це, зокрема, такі препарати:
-
Тауфон (та інші засоби на основі таурину) – покращують регенерацію тканин ока;
-
Катаксол (діюча речовина – азапентацен) – уповільнює дегенеративні процеси та запобігає окисленню протеїнів у кришталику;
-
Квінакс (на основі натрію азапентацену полісульфонату) – уповільнює прогресування всіх видів катаракти;
-
Офтан Катахром (засіб із комбінованим складом) – має антиоксидантний ефект, нейтралізує згубний вплив вільних радикалів на кришталик ока.
Симптоматичне лікування
Для полегшення супутніх симптомів, що можуть виникати на тлі прогресування катаракти, в комбіновану терапію зазвичай включають й такі засоби:
-
зволожувальні офтальмологічні краплі – знімають сухість, подразнення та відчуття піску в очах (Візілотон, Візин, Віаль Сльоза);
-
протизапальні засоби – усувають почервоніння та печіння очей (Теалоз Дуо);
-
препарати для покращення стану очей після крововиливу, що буває при високому тиску, цукровому діабеті (Калію йодид).
Поради щодо застосування
Перед застосуванням будь-яких очних крапель при підтвердженій катаракті чи підозрі на неї необхідно проконсультуватися з лікарем. На основі результатів обстеження фахівець підбере кращі лікарські засоби для конкретного клінічного випадку, які будуть максимально ефективними.
Застосовуючи офтальмологічні препарати для лікування чи профілактики, важливо дотримуватися інструкції та рекомендацій щодо дозування. Це дозволить мінімізувати ризик побічних реакцій. Зверніть увагу на те, що деякі препарати можуть спричиняти алергію, подразнення очей, тимчасове затуманення зору. В разі появи незвичних побічних реакцій слід проконсультуватися з лікарем.
Для посилення ефекту від медикаментозної терапії рекомендується вживати продукти, багаті антиоксидантами та вітамінами (морква, шпинат, чорниця, сир, риба), а в сонячну погоду ретельно захищати очі від дії УФ випромінювання (носити сонцезахисні окуляри з рівнем захисту не менше UV400).
Протипоказання та застереження
Не займайтеся самолікуванням – воно може бути неефективним або навіть пришвидшити прогресування хвороби. Перед застосуванням ліків прочитайте до них інструкцію – деякі препарати можуть бути не рекомендовані алергікам, жінкам у період вагітності та грудного вигодовування. Якщо схема лікування вимагає застосовувати декілька офтальмологічних засобів, між закапуванням різних речовин необхідно витримати перерву та впевнитися в сумісності препаратів.
Висновок
Медикаментозне лікування катаракти на ранній стадії потребує комплексного підходу. Хоч краплі не можуть повністю вилікувати захворювання, однак вони здатні сповільнити швидкість прогресування хвороби й покращити якість життя людини з таким порушенням.
Не ігноруйте профілактичні заходи, які також допомагають довше зберігати гостроту зору та здоров’я зорового апарату: ведіть активний спосіб життя, харчуйтеся збалансовано, контролюйте рівень цукру в крові, відмовтеся від куріння, носіть сонцезахисні окуляри та регулярно проходьте офтальмологічні огляди.
Поширені запитання (FAQ)
Які найкращі ліки від катаракти?
Одні з найпопулярніших крапель, які добре зарекомендували себе в профілактиці та лікуванні катаракти на ранній стадії, – Тауфон, Квінакс, Катаксол.
Чи можна купити ліки від катаракти без рецепта?
Деякі офтальмологічні краплі, як-от Тауфон та зволожувальні засоби, відпускаються без рецепта, однак перед застосуванням варто проконсультуватися з лікарем.
Як швидко діють ліки від катаракти?
Перші поліпшення можна відчути після 2-3 тижнів регулярного застосування. Але слід розуміти, що помутніння кришталика краплі не усувають.
Які побічні ефекти можуть виникнути?
Після застосування деяких крапель можливе почервоніння, подразнення очей.
Чи можна приймати ліки від катаракти разом з іншими препаратами?
Деякі препарати можуть вступати у взаємодію з іншими офтальмологічними засобами. Тому для таких випадків консультація лікаря є обов’язковою.
Список використаної літератури
- Державний реєстр лікарських засобів України
- Компендіум 2024 — довідник лікарських препаратів
- Наказ МОЗ України «Про затвердження протоколів провізора (фармацевта)»
- Клінічна фармакологія: підручник / За ред. О. Я. Бабака, О. М. Біловола, І. С. Чекмана. — К.: Медицина, 2010