Стрептодермія — інфекційне захворювання шкіри, що викликається стрептококом. Частіше зустрічається у дітей, аніж у дорослих. Супроводжується висипанням на шкірі, яке доповнює свербіж. Провокуючим фактором виступає послаблення імунітету. Тому для ефективного лікування спочатку слід виявити першопричину виникнення захворювання, і разом з тим надати симптоматичну допомогу хворому. Які ліки від стрептодермії зазвичай використовуються, чому важливо своєчасно призначити терапію?
Загальні відомості про захворювання
Стрептодермія вражає шкіру, стимулюючи висипання. Переважно виникає на місцях відкритих ран чи при опіках, коли послаблюється локальний імунітет. Стрептодермія є заразною, передається переважно контактним методом (обійми, поцілунки), рідше — побутовим (через спільні речі, іграшки).
Основні симптоми: локальні висипання, підвищена температура тіла, загальна слабкість, біль в області суглобів, свербіж, запалення лімфатичних вузлів, що розташовані поруч з місцем розповсюдження інфекції. Умовно виділяють 3 стадії хвороби. На першій просто з’являється висипання. На другій — шкіра в місцях висипу покривається кіркою, з часом темнішає. На третій стадії виникають декілька нових осередків запалення.
Зазвичай діагностика включає лише візуальний огляд пацієнта дерматологом, в деяких випадках може знадобитися лабораторний аналіз чи пункція.
Основна група ризику — діти. Також може зустрічатися у дорослих, у літніх людей. Зазвичай не несе вагомої небезпеки, вказує на ослаблений імунітет.
Лікування стрептодермії
Лікування переважно симптоматичне з призначенням вітамінних комплексів та ліків для посилення імунної відповіді організму. За рішенням лікаря також можуть призначатися антибіотики комплексної та місцевої дії. Найчастіше застосовують:
-
вітаміни: Комплевіт, Ундевіт, Аевіт;
-
антибіотики: Цефотаксим;
-
жарознижуючі: Парацетамол, Колдфлю, Колдрекс.
Та у більшості випадків застосовується саме підтримуюча терапія.
Симптоматичне лікування
Для симптоматичного лікування можуть призначатися знеболюючі засоби (Німесил), а також антисептики для місцевого застосування (перекис водню, фукорцин). Разом з тим обов’язковий нагляд лікаря. На період лікування рекомендується дотримання карантинних норм, особливо для дітей.
Поради щодо застосування терапії
Перед початком лікування обов’язково слід порадитися з лікарем. До цього моменту краще не застосовувати будь-які препарати, не займатися самолікуванням, тому що висипання при стрептодермії можна сплутати з вірусними захворюваннями, при яких антисептики чи антибіотики лише зашкодять хворому.
Слід дотримуватися призначеної схемі лікування, і обов’язково проходити повторний огляд для відслідковування динаміки перебігу хвороби.
Протипоказання та застереження
Антибіотики не слід застосовувати без лікарського призначення. Жарознижуючі приймати тільки якщо температура тіла підіймається вище 38,5 градуса. Необхідно чітко дотримуватися дозування вітамінних комплексів, тому що понаднормовий прийом того ж вітаміну С може призводити до стимулювання алергічної реакції.
Отже, лікування стрептодермії залежить від правильного підбору ефективних ліків та комплексного підходу у терапії. Головне — не ігнорувати симптоми, розуміти, що виникнення висипу є наслідком ослабленого імунітету. Надалі рекомендується загальне оздоровлення, нормалізація раціону, достатній відпочинок.
Запитання та відповіді
1. Які найкращі ліки від стрептодермії?
Найефективнішими проти стрептодермії є антибіотики та вітамінні комплекси для посилення імунітету.
2. Чи можна купити ліки від стрептодермії без рецепта?
Цефотаксим та інші антибіотики відпускаються за рецептом. Інші категорії — без нього.
3. Як швидко діють ліки від стрептодермії?
Це залежить від клінічної картини пацієнта та від імунної відповіді його організму.
4. Які побічні ефекти можуть виникнути?
Деякі лікарські препарати можуть спричинити алергічну реакцію, а також посилення свербіння. При їх виникненні слід проконсультуватися з лікарем.
5. Чи можна приймати ліки від стрептодермії разом з іншими препаратами?
Поєднувати прийом антибіотиків з однаковим спектром дії не можна. Також не слід застосовувати одночасно декілька антисептиків для обробки шкіри.
Список використаної літератури
-
Державний реєстр лікарських засобів України
-
Компендіум 2024 — довідник лікарських препаратів
-
Наказ МОЗ України «Про затвердження протоколів провізора (фармацевта)»
-
Клінічна фармакологія: підручник / За ред. О. Я. Бабака, О. М. Біловола, І. С. Чекмана. — К.: Медицина, 2010