Хондропротектори: як працюють, показання та протипоказання
Больові відчуття у спині та суглобах можуть виникати на тлі змін у суглобовому хрящі, а також процесів руйнування кісткової та хрящової тканини у хребті. Як правило це наслідок процесів старіння, результату недостатньої активності або, навпаки, підвищених навантажень. У схему терапії хвороб хребта та суглобів часто додають хондропротектори. Що це за препарати та які їх функції, розберемося нижче.
Що таке хондропротектори?
Хондропротекторами називають препарати, що уповільнюють та запобігають розвитку хвороб, які виникають через руйнування суглобів та хрящів. Ці «захисники» відновлюють біологічні процеси у суглобовому хрящі, а також тканинах, що його оточують.
До складу медикаментів входять два важливі компоненти – глюкозамін та хондроїтин. Вони є «будівельним матеріалом» хрящової тканини, дуже важливі для безперервного процесу формування здорового хряща.
Хондропротектори допомагають зменшити болючі відчуття (але не працюють як знеболюючі) та скутість, а також відновити структуру суглобового хряща
Препарати належать до категорії ліків уповільненої дії. Щоб оцінити ефективність хондропротекторів, вони мають накопичитися в організмі. Помітити ефект від хондропротекторів можна не раніше ніж через місяць після початку прийому. Після курсу результат зберігається в середньому 12 місяців, у цей час пацієнти приймають менше протизапальних та знеболюючих засобів.
Як працюють хондропротектори
Ліки покращують щільність кісткової тканини, допомагають зберегти хрящову. Вони беруть участь у відновленні властивостей синовіальної рідини, що забезпечує харчування внутрішньосуглобового хряща та м'який рух суглобів. Через порушення обміну, травм та перевантажень, синовіальна рідина втрачає змащувальні властивості, стає в'язкою. В результаті виникає запалення та болючі відчуття.
Уникнути неприємних відчуттів допомагають хондропротектори. Їхні активні компоненти потрапляють у рідину, відновлюють її консистенцію, що покращує рухливість суглобів. В результаті спадає набряк та проходить біль.
Хороші хондропротектори стимулюють регенерацію хрящів, захищають від окиснення та руйнування. Результатом застосування препаратів є утворення міцної хрящової тканини на місці дистрофічної.
Відгуки про хондропротектори вказують на те, що при артрозах такі засоби допомагають уповільнити розвиток хвороби та покращити структуру покриття суглоба.
Показання, протипоказання та особливості прийому
Препарати найчастіше призначають літнім, спортсменам, людям з малоактивним способом життя, одноманітною фізичною роботою, а також тим, хто страждає від подагри та ревматизму.
Показання
Хондропротектори для суглобів призначають, щоб попередити дегенеративні зміни, а також додають у схему терапії різних хвороб, що виникають через руйнування хрящів/суглобів:
- артрит;
- періартрит;
- спондильоз;
- остеохондроз;
- травми суглобів;
- пародонтоз.
Прийом препаратів актуальний у таких випадках:
- Є спадкова схильність до хвороб суглобів.
- Є проблеми із суглобами – для запобігання рецидиву гострих станів.
Хондропротектори 3 покоління призначають при вроджених та набутих захворюваннях. Вони також допомагають покращити стан при змертвінні кісткової тканини, їх призначають після порушення цілісності кістки або хірургічного втручання у суглоби.
Коли не можна приймати хондропротектори
Хондропротектори для суглобів протипоказані людям з наявністю алергії на компоненти препаратів, а також тим, хто страждає на порушення обміну амінокислот препарату. Умовні протипоказання:
- астма;
- гастрит та виразка у гострій формі;
- печінкова/ниркова недостатність;
- варикоз/тромбоз;
- цукровий діабет;
- порушення коагуляції;
- онкологія.
При таких станах хондропротектори приймати слід лише під контролем лікаря.
Особливості прийому: як досягти максимальної ефективності
Одночасно із прийомом препаратів лікарі радять комплексно займатися відновленням хрящової тканини. У цьому допоможе фізіотерапія, лікувальна фізкультура, мануальна терапія та прийом протизапальних та знеболюючих препаратів. Приймаючи таблетки хондропротекторів, слід доповнювати лікування уколами гіалуронової кислоти.
Класифікація хондропротекторів
Існує 3 покоління хондропротекторів:
- Препарати 1 покоління містять в собі екстракт рослинної та тваринної сировини та хондроїтин. Тобто це найнатуральніші хондропротектори.
- Препарати 2 покоління – це очищений хондроїтин та глюкозамін. Вони діють швидше, але можуть спричинити алергію.
- Препарати 3 покоління – найефективніші та швидкодіючі. У них можуть бути жирні кислоти для поліпшення еластичності хрящів, а також диклофенак та ібупрофен, які допоможуть зняти біль.
Хондропротектори 3 покоління діють максимально швидко, знімають біль та запалення.
Хондропротектори також класифікують за способом прийому.
Ампули
Хондропротектори в ампулах для уколів демонструють найбільшу ефективність. Ін'єкції роблять у суглоб чи м'язи. Всмоктування становить понад 50%, крім того, препарат не шкодить шлунку. Часто до розчину для ін'єкцій додають знеболюючі або протизапальні ліки.
Таблетки
Таблетки хондропротектори призначають курсами по 3-6 місяців. Вони використовуються при ураженнях великих суглобів. Всмоктування – до 25%. Але їхня популярність пояснюється зручністю прийому.
Мазі
Хондропротектори у вигляді мазі належать до препаратів місцевої дії. Гель або мазь діятиме лише у місці нанесення. Вони використовуються при ураженнях дрібних та середніх суглобів. Ефективні у боротьбі з артрозом чи артритом. Гелі та мазі допомагають зняти набряк та запалення. Всмоктування – 5%.
Найпопулярніші хондропротектори
На аптечній вітрині можна знайти безліч засобів для відновлення суглобів, але найкращими хондропротекторами вважаються ті, в яких міститься колаген другого типу та метилсульфонілметан.
- Терафлекс у таблетках. Регенерує тканини та покращує рухливість суглоба. Такі хондопротектори також знімають біль завдяки ібупрофену у складі.
- Артра. Допоможе при розрідженні кісткової тканини хребта, артрозах та остеоартрозах. Курс – до 6 місяців. Деякі пацієнти скаржаться на побічні ефекти з боку ШКТ.
- Дона з глюкозаміном як діюча речовина та лідокаїном як допоміжна. Допомагає покращити функціональність суглобів.
Незважаючи на те, що деякі називають хондропротектори БАДами, комплексні препарати такими не є. Вони покращують стан хворого, знімають симптоми та відновлюють тканини. Лікарські засоби можна приймати лише під контролем лікаря.
Замовте хондропротектори в аптеці «Доброго дня» за вигідною ціною
У нашій онлайн-аптеці ви можете купити хондропротектори для лікування суглобів, а також препарати кальцію для зміцнення кісткової системи організму. Ми пропонуємо лише сертифіковані засоби з доставкою по території України, а також із можливістю самовивезення у найближчих точках аптечної мережі. На сайті ви можете ознайомитися з відгуками про хондропротектори. Однак, ми рекомендуємо приймати препарати тільки після консультації лікаря.