Імунні сироватки і вакцини

Вид
Вид

Імунні сироватки та імуноглобуліни

 Імунні сироватки та імуноглобуліни, які з них отримують - це велика група біологічних препаратів, що містять антитіла. Вони використовуються для формування антитоксического, антибактеріального чи антивірусного імунітету у пацієнтів, що потребують захисту від інфекцій або інших потенційно небезпечних речовин з антигенними властивостями.

 Розглянуті препарати застосовуються в якості засобів серопрофилактики і серотерапії. У першому випадку вони вводяться перед потенційним зараженням або ж безпосередньо після нього, до прояву ознак захворювання, коли пацієнт ще не має власних антитіл. При серотерапії речовини призначаються вже для лікування - з метою нейтралізації вірусів або токсинів, а також активізації антимікробного захисту. Використовуються тоді, коли організм не може забезпечити належної протекції. Дія імунних сироваток та імуноглобулінів починається практично відразу ж після введення, але термін обмежений періодом збереження в організмі. Крім того, вони перешкоджають розвитку активного імунітету проти збудників.

Види препаратів

 Розглянуті речовини діляться на дві великі групи:

гетерологічні (тваринного походження);
гомологічні (отримані з людської сироватки).
Дані відмінності мають вирішальне значення, оскільки перша група є для людини чужорідної, а їх використання призводить до розвитку антитіл, які не тільки нейтралізують дію препаратів, але і викликають важкі алергічні реакції.

 Так, Гетерологічні сироватки виготовляють з крові тварин (як правило, коней), які піддаються інтенсивної імунізації за допомогою анатоксину або іншого антигену. Сьогодні неочищені препарати майже не використовуються - сироватки зазвичай обробляються ферментами, діалізом або за допомогою інших методик. Переваги таких сироваток полягає у високій концентрації антитіл, а також відсутності обмежень в підборі продуцентів.

 Що стосується другої групи, то вони виготовляються з донорської крові або плаценти. Практикуються сьогодні методики приготування даних препаратів виключають ймовірність зараження вірусами або інфекціями.

 Також перспективними препаратами можна назвати моноклональні антитіла, які мають високу специфічність впливу.

 Імунні сироватки та імуноглобуліни повинен призначати виключно лікар, на підставі ретельного обстеження і комплексних аналізів.