Глюкоза — інструкція, застосування, дозування та побічні ефекти
Глюкоза — це препарат, який належить до категорії кровозамінників та перфузійних розчинів. Може використовуватися як розчинник для інших лікарських засобів. Є вуглеводом, тому може призначатися у складі комплексної терапії для підтримки організму пацієнта під час лікування будь-яких захворювань, коли вживання їжі ускладнене чи неможливе. Також використовується під час терапії харчових та інших отруєнь.
Склад та механізм дії
До складу Глюкози входять такі речовини: глюкоза з розрахунку 50 мг на 1 мл розчину, очищена вода для ін’єкцій.
Препарат призначений для внутрішньовенного введення. Біодоступність — 100%. Глюкоза є вуглеводом, синтезується до чистої енергії. Також шляхом складних біохімічних процесів може трансформуватися до жирних кислот.
Глюкоза не вступає в хімічну реакцію з більшістю інших фармакологічних засобів, тому її можна застосовувати як основу для приготування лікарських розчинів для внутрішньовенного введення.
Показання до використання
Основні показання до застосування лікарського засобу: у формі фізрозчину для інфузійного введення, для розведення лікарських засобів, для підтримувальної терапії під час лікування інших хвороб.
Дозволяється призначати людям похилого віку та немовлятам, але потрібно відстежувати баланс електролітів під час введення. До складу розчину входить очищена вода, але в ній відсутні електроліти.
Від чого ще можна застосовувати Глюкозу? Для відновлення балансу вуглеводів у крові під час крововтрати.
Форми випуску та дозування
Ліки випускаються у формі готового до введення розчину. В 1 мл — 50 мг глюкози. Купити можна в пляшках від 20 до 400 мл.
Дозування індивідуальне залежно від клінічних показань. Максимальна добова доза Глюкози становить 2 г на 1 кг живої маси тіла. Передозування може спричинити гіперглікемію, різке підвищення рівня цукру в крові. Максимальна швидкість інфузії — 5 мл на 1 кг живої маси на годину. При цьому потрібно враховувати загальнодобову потребу людини в рідині, щоб не спричинити різкого зниження балансу електролітів.
Спосіб застосування: вводити внутрішньовенно або застосовувати для приготування розчинів лікарських препаратів. Інфузії проводяться з використанням крапельниць або шприца.
Протипоказання та побічні ефекти
Протипоказаннями до застосування Глюкози є такі чинники: гіперглікемія, занадто високий рівень цукру в крові пацієнта, гіперчутливість до активної речовини, що входить до складу лікарського препарату, гіпергідратація, набряк легень, гостра серцева недостатність у період ускладнення.
Розчин не містить електролітів. Після відкриття пляшки препарат потрібно використати відразу, його зберігання в такому вигляді неможливе.
Можливі побічні дії під час застосування: гіпонатріємічна енцефалопатія, дисбаланс електролітів, венозний тромбоз, флебіт, лихоманка, висипання.
Глюкоза виробляється з кукурудзяного крохмалю, тому якщо в пацієнта є алергія на кукурудзу, може виникати реакція гіперчутливості.
Отже, Глюкоза — це розчин вуглеводів для внутрішньовенного введення. Також застосовується для інфузійного введення лікарських засобів. На нашому сайті можна купити препарат за доступною ціною. Перед застосуванням потрібно обов’язково порадитися з лікарем. Самолікування протипоказано.
Умови зберігання
Під час зберігання дотримуватись таких умов:
- не охолоджувати нижче 5 градусів за Цельсієм;
- уникати потрапляння прямих сонячних променів;
- не зберігати після відкриття пляшки чи флакона.
Термін придатності — 3 роки з моменту випуску.
Запитання та відповіді
Для чого призначають Глюкозу?
Глюкозу призначають для підтримання ослабленого організму пацієнта, а також для приготування розчинів лікарських засобів.
Як швидко діє Глюкоза?
Глюкоза абсорбується вже через кілька хвилин після внутрішньовенного введення.
Чи можна застосовувати препарат при вагітності?
Так, препарат можна використовувати під час вагітності, а також у період грудного вигодовування.
Чи можна поєднувати Глюкозу та алкоголь?
Можна поєднувати Глюкозу та алкоголь. Дозволяється її використання під час надання екстреної допомоги після алкогольного отруєння.
Чи має Глюкоза наркотичний ефект?
Ні, Глюкоза не має наркотичного ефекту.
Чи можна використовувати за кермом?
Лікарський засіб не впливає на швидкість реакції. Після застосування можна керувати транспортним засобом.
Глюкоза відпускається за рецептом?
Глюкоза відпускається без рецепта.
Список використаної літератури
- Державний реєстр лікарських засобів України
- Компендіум 2024 — довідник лікарських препаратів
- Наказ МОЗ України «Про затвердження протоколів провізора (фармацевта)»
- Клінічна фармакологія: підручник / За ред. О. Я. Бабака, О. М. Біловола, І. С. Чекмана. — К.: Медицина, 2010