Клодифен — інструкція, застосування, дозування та побічні ефекти
Клодифен — це торгова назва Диклофенаку – препарату, який є нестероїдним протизапальним, знеболювальним та протиревматичним засобом. Зазвичай він використовується для місцевого застосування. Добре допомагає при запаленнях, причиною яких є травми та різні ревматичні захворювання. Дозволяє знизити рівень болю, прибрати набряки, покращити роботу м'язів та сухожилля. Клодифен може випускатися в різній формі, а застосовувати його необхідно лише за рекомендацією лікаря.
Склад і механізм дії
Основною активною речовиною препарату є натрію диклофенак. Також до складу лікарського засобу входять й додаткові компоненти: очищена вода, гідроксид натрію, бензиловий спирт, пропіленгліколь, метабісульфіт натрію, хлористоводнева кислота тощо. Стандартне дозування диклофенаку — 25 мг/мл препарату.
Клодифен належить до класу нестероїдних протизапальних препаратів із яскраво вираженим знеболювальним ефектом. Працює шляхом пригнічення простагландинсинтетази, при цьому не пригнічує біосинтез протеогліканів, що знаходяться в хрящах. Діяти препарат починає практично відразу після введення (у разі ін'єкційного введення максимальна концентрація дієвої речовини у плазмі досягається через 20 хвилин). Варто зазначити, що в разі дотримання рекомендованих доз Клодифен не накопичується в організмі. Виводиться лікарський засіб через печінку та нирки.
Показання до застосування
Клодифен призначають при наступних захворюваннях:
- Напади подагри (у тому числі гострі).
- Післяопераційні набряки, травми, біль. Препарат може поєднуватися з опіоїдними знеболювальними, при цьому необхідність у них різко знижується.
- Напади мігрені.
- Печінкові та ниркові кольки.
- Напади ревматизму, ревматоїдний артрит.
- Різні суглобові запалення, остеоартрит, вертебральний больовий синдром.
Клодифен у вигляді крапель для очей застосовується для зниження рівня болю після проведення різних офтальмологічних операцій, а також для лікування посттравматичних запальних процесів очного яблука. Варто зазначити, що краплі, згідно з інструкцією, можна вводити виключно в кон'юнктивальний мішок, не допускаючи попадання препарату на передню камеру ока. Клодифен у вигляді гелю або мазі використовується для місцевого лікування запалення м'язів та суглобів, а також для зниження рівня болю в них.
Форми випуску та дозування
Клодифен випускається у вигляді гелю/мазі, крапель для очей та розчину для ін'єкцій. Застосовувати його варто лише після консультацій із лікарем. Дозування безпосередньо залежить від стану пацієнта, наявного захворювання та форми лікарського препарату.
Ін'єкції вводять у верхню зовнішню частину сідничного м'яза 1 раз на день (добова доза становить 75 мг активної речовини). У разі різких нападів або кольок норма може бути підвищена у 2 рази. У цьому випадку варто робити уколи в різні сідниці з інтервалом у декілька годин. Якщо планується внутрішньовенне введення, вміст ампули розводять із розчином хлориду натрію або глюкози, після чого буферизують рідину бікарбонатом натрію у відповідному дозуванні. При роботі з пацієнтами похилого віку дозу, як правило, не коригують, але в будь-якому випадку препарат повинен призначати лікар.
Очні краплі вводять у кон'юнктивальний мішок 3–5 разів на добу по одній краплі (залежно від діагнозу). Гель наносять на шкіру в необхідній зоні 3-4 рази на добу, злегка втираючи його у поверхню. Після застосування препарату необхідно промити руки теплою водою з милом.
Протипоказання та побічні ефекти
Серед протипоказань до використання Клодифену в інструкції вказана індивідуальна непереносність диклофенаку та інших нестероїдних протизапальних препаратів. Також не рекомендується використовувати лікарський засіб за наявності:
- перфорації шлунково-кишкового тракту на момент лікування або в анамнезі;
- кровотечі;
- активної форми виразки дванадцятипалої кишки чи шлунка;
- алергічної реакції на нестероїдні протизапальні препарати;
- печінкової та ниркової недостатності;
- хвороби Крона чи інших запалень шлунково-кишкового тракту;
- застійної чи гострої серцевої недостатності;
- ризиків розвитку у пацієнта післяопераційних кровотеч;
- стенокардії або перенесеного інфаркту;
- захворювань периферичних артерій.
З побічних ефектів у пацієнтів можуть розвиватися депресія, дратівливість, безсоння, головний біль і запаморочення, підвищена втомлюваність та сонливість. У деяких людей спостерігається дзвін у вухах. При тривалому застосуванні пацієнти можуть відчувати нудоту та біль у животі. Якщо у вас спостерігаються подібні ефекти, необхідно звернутися до лікаря й отримати детальні консультації.
Висновок
Клодифен — це дієвий нестероїдний протизапальний препарат, який можна купити за доступною ціною на нашому сайті. Він випускається в різній формі та призначається після консультацій із лікарем. Дозування та спосіб введення підбираються залежно від стану пацієнта та наявного захворювання.
Умови зберігання
Зберігати Клодифен рекомендується в прохолодному темному місці, недоступному для дітей.
Популярні питання
Для чого назначають Клодіфен?
Цей препарат має широкий спектр дії. Найчастіше його використовують для лікування запалень та захворювань суглобів, а також із метою знеболювання та зняття пухлин у післяопераційний період.
Як швидко діє препарат?
Все залежить від способу введення. При внутрішньовенному використанні дія починається практично відразу. При внутрішньом'язовому — приблизно через 20–30 хвилин.
Чи можна використовувати препарат при вагітності?
Клодифен призначають у I–II триместрі в тому разі, якщо користь від нього для матері буде вищою, ніж можливі ризики. У третьому триместрі застосування протипоказано.
Чи можна поєднувати препарат та алкоголь?
Робити це не рекомендується, оскільки знижується загальний рівень ефективності та відбувається підвищене навантаження на печінку.
Чи має Клодифен наркотичний ефект?
Речовини, що входять до складу препарату, не викликають звикання та не мають наркотичного ефекту.
Чи можна використовувати за кермом?
Клодифен не впливає на швидкість реакції та рівень концентрації.
Препарат відпускається за рецептом?
Залежно від форми випуску (зокрема, для крапель очей необхідний рецепт).
Список використаної літератури:
- Державний реєстр лікарських засобів України
- Компендіум 2024 — довідник лікарських препаратів
- Наказ МОЗ України «Про затвердження протоколів провізора (фармацевта)»
- Клінічна фармакологія: підручник / За ред. О. Я. Бабака, О. М. Біловола, І. С. Чекмана. — К.: Медицина, 2010