Протисвербіжні препарати (в т.ч. при укусах та від лупи): форми випуску та особливості використання
Протисвербіжні препарати — медикаментозні засоби, які використовуються для зниження сверблячки, спричиненої алергією, роздратуванням, укусами комах, екземою, лупою та іншими причинами. Ліки цієї групи швидко полегшують дискомфорт, запобігаючи розчісування шкіри та зменшуючи ризик її інфікування. Дерматологічні препарати для усунення сверблячки можуть мати різний хімічний склад та показання до застосування. Використовувати їх рекомендується лише за призначенням лікаря.
Препарати проти сверблячки шкіри: форми випуску та класифікація
Протисвербіжні препарати для шкіри представлені в аптеках в різних формах випуску:
-
Крем та мазь від сверблячки. Це зовнішні засоби, які наносяться на шкіру безпосередньо на область ураження. Нерідко мають гормональну дію.
-
Рідини (гель, лосьйон, шампунь). Такі препарати від сверблячки шкіри мають легку текстуру і швидко вбираються у шкіру. Зазвичай використовуються при лупі, укусах комарів, кліщів та інших комах. Можуть містити екстракт ментолу або алое віра, щоб охолодити та заспокоїти подразнену шкіру.
-
Спрей. Такий засіб від сверблячки шкіри зазвичай застосовується у важкодоступних місцях та за необхідності рівномірного розподілу препарату. Забезпечує миттєве полегшення.
-
Сиропи, капсули та таблетки від сверблячки шкіри. Іноді тіло свербить через внутрішні причини, наприклад, через алергію. У таких випадках лікар призначає пероральні препарати на основі речовин з антигістамінною дією, які швидко усувають неприємні відчуття.
Залежно від активних компонентів протисвербіжні засоби поділяються на:
-
Антигістамінні. Знижують свербіж, викликаний алергічними реакціями. До них належать лоратадин і цетиризин.
-
Кортикостероїди. Зменшують запалення та свербіж при різних дерматологічних захворюваннях. До цієї групи належать багато зовнішніх препаратів при псоріазі та екземі. Ефективні протисвербіжні мазі створюються на основі гідрокортизону, бетаметазону, флунізоліду, дексаметазону.
-
Антисептики. Використовуються для запобігання інфікування шкірних покривів при подряпинах, що виникають внаслідок розчісування пальцями. У складі препаратів є хлоргексидин, медичний спирт, перекис водню, йод.
-
Протигрибкові препарати. Найчастіше представлені у вигляді крему від сверблячки шкіри. Застосовуються для усунення дискомфорту, спричиненого дерматофітозом, кандидозом та іншими грибковими інфекціями. Представниками цієї групи лікарських засобів є флуконазол та кетоконазол.
Щоб забезпечити ефективне лікування та уникнути побічних ефектів, мазі, лосьйони та таблетки від сверблячки слід підбирати з урахуванням фактора, що спровокував неприємні відчуття. Оскільки самостійно визначити його не завжди можливо, з появою тривожних симптомів необхідно проконсультуватися з лікарем. Фахівець встановить причину проблеми та призначить ефективні протисвербіжні мазі чи пероральні засоби, за допомогою яких вдасться швидко забути про дискомфорт.
Ліки від сверблячки: принцип дії
Лосьйони, таблетки та мазі проти сверблячки мають різний принцип дії:
-
Антигістамінні засоби блокують дію гістаміну – речовини, яка бере участь у розвитку алергічних реакцій та викликає дискомфорт на шкірних покривах.
-
Кортикостероїдні засоби пригнічують імунну відповідь та зменшують запалення при екземі, псоріазі та інших дерматологічних проблемах. Зменшення запального процесу призводить до зникнення почервоніння та ділянок, що сверблять.
-
Протигрибкові засоби уповільнюють або блокують утворення клітинних стінок у грибків або втручаються в мембрану клітин. В результаті створюються умови, за яких грибки не можуть розвиватися і ділитися, і свербіж поступово зникає.
-
Антисептичні препарати діють шляхом знищення чи інактивації мікробів та бактерій на поверхні шкіри. Завдяки цьому організму легше боротися з інфекцією.
Як правильно використовувати препарати від сверблячки шкіри
Зовнішні та пероральні протисвербіжні засоби слід застосовувати після консультації з лікарем, оскільки схема їх використання відрізняється залежно від причини, що викликала дискомфорт на шкірі.
Таблетки, спреї та мазь від роздратування та сверблячки рекомендується застосовувати у призначеному лікарем дозуванні, чітко дотримуючись його рекомендацій.
Загальні правила застосування протисвербіжних засобів:
-
Пероральні медикаменти рекомендується приймати після їжі, запиваючи кількома ковтками чистої води. У цьому випадку вони не чинитимуть згубної дії на слизову оболонку ШКТ.
-
Такі зовнішні засоби, як крем або мазь при свербінні шкіри, для кращого впитування рекомендується наносити на попередньо очищені та висушені ділянки тіла.
-
Якщо на шкірі є відкриті рани та виразки, лікування зовнішніми засобами слід проводити з обережністю, оскільки мазь від сверблячки шкіри може спровокувати біль та посилення подразнення.
-
Спреї, креми, мазі та лосьйони потрібно рівномірно розподіляти по ураженій ділянці, наносячи тонким шаром.
Де купити протисвербіжні мазі для шкіри
Препарати від корости, екземи та інших захворювань, що викликають свербіж, найвигідніше купити в аптеці “Доброго Дня”. Тут в асортименті представлені зовнішні та пероральні ліки від сверблячки вітчизняних та світових брендів.
Якісні препарати в АДД продаються за низькими цінами, тому вам не доведеться переплачувати, замовляючи спрей або мазь від сверблячки. Крім протисвербіжних засобів тут можна придбати засоби від бородавок, антибіотики, противірусні та протимікробні препарати і багато іншого.
Онлайн-аптека “Доброго Дня” здійснює доставку ліків до всіх населених пунктів України. Вам необхідно просто вибрати потрібний товар на сайті, оформити замовлення та забрати його за кілька днів у найближчому відділенні “Укрпошти” або “Нової пошти”. Також аптека доставляє ліки кур'єром.
Список використаної літератури
-
А. О. Гавлієвський, О. С. Кухтенко. Підходи до розробки лікарських засобів для лікування дерматологічних захворювань. 2022.
-
Т. І. Єрмоленко, О. В. Файзуллін. Топічні глюкокортикоїди в дерматологічній практиці: проблема ефективності та безпеки. 2023.
-
А. Е. Богомолов. Синдром свербежу в практиці алерголога: від механізмів виникнення до можливостей лікування. 2020.
Популярні питання
Які кроки варто зробити при інтенсивному свербінні шкіри?
Для початку необхідно звернутися до лікаря, щоб з'ясувати причину появи інтенсивної сверблячки. Лікар поставить діагноз і призначить схему лікування, до якої обов'язково включить протисвербіжні препарати.
У чому причини інтенсивної сверблячки по всьому тілу?
Причини можуть бути різними: алергія, контактний дерматит, екзема, псоріаз, паразитарні інфекції (короста, лямбліоз). Також неприємний симптом може бути викликаний стресом та системними захворюваннями, такими як цукровий діабет, хвороби печінки або нирок.
Які ліки допомагають усунути свербіж шкіри?
Феністил, Псило-бальзам, Флуцинар, Локоїд Ліпокрем, Елоком, Едермік, Кловейт, Лоратадин, Белодерм, Клобескін, Зірочка бальзам.
Які мазі ефективно полегшують свербіж шкіри?
Гідрокортизон, Синафлан, Бетаметазон, Преднізолон.