Мультивітаміни для підтримки здоров'я: які бувають і коли приймати
Мультивітаміни або полівітаміни - це вітамінно-мінеральний комплекс, склад якого збалансований і покликаний задовольнити повністю або частково добову потребу організму у вітамінах та мінералах. Такі полівітаміни можуть мати різний склад і бути орієнтованими на підтримку імунітету, здоров'я кісток, краси шкіри та волосся, покращувати роботу очей та суглобів. Мультивітаміни випускають практично всі великі фармацевтичні компанії, тому вибрати препарат максимальної якості за доступною ціною не буде складно.
У яких випадках потрібно приймати мультивітаміни
Приводом для покупки мультивітамінів можуть стати такі:
- є ознаки авітамінозу;
- скаче настрій;
- ви ведете малорухливий спосіб життя
- курите та зловживаєте фастфудом;
- часто хворієте.
Все це причини відвідати терапевта і підібрати мультивітаміни, які ви питимете кілька місяців.
Симптоми, які вказують на необхідність прийому мультивітамінів:
- тьмяна атонічна шкіра;
- волосся ламке, випадає або січеться;
- шаруються нігті;
- хрустять суглоби;
- легко з'являються синці;
- підвищена стомлюваність;
- хронічний стрес та недосип;
- часті застуди;
- період бурхливого зростання чи менопаузи;
- період розумової чи нервової напруги.
Прийом мультивітамінів показаний і жінкам у період менопаузи, студентам у період іспитів і навіть дітям, адже їх організм потребує максимальної підтримки та харчування.
Перш ніж купувати полівітаміни та починати їх прийом, потрібно відвідати терапевта та зробити огляд всього організму, це дозволить лікарю підібрати найкращу комбінацію препаратів. Також важливо контролювати результати прийому вітамінних комплексів та змінювати їх залежно від результатів аналізів та відповідно до рекомендацій лікаря.
Типи та форми мультивітамінів
Фармкомпанії випускають мультивітаміни для жінок. Це вітамінно-мінеральний комплекс, спрямований на підтримку жіночого здоров'я та краси. Також є мультивітаміни для чоловіків. Це полівітаміни, розраховані на підтримку кісткової та серцево-судинної систем, оскільки саме вони найчастіше страждають у чоловіків. Жінки можуть купити "чоловічу" версію мультивітамінів і навпаки - все залежить від потреб організму.
Мультивітаміни можуть випускатися у вигляді:
- таблеток або драже;
- шипучих або жувальних таблеток;
- капсул;
- пастилок;
- саше.
Форма може залежати від складу, наприклад, якщо є поліненасичені жирні кислоти, це буде желатинова капсула з маслянистим наповненням. Також на форму може вплинути те, хто вживатиме препарат. Наприклад, дітям більше подобаються пастилки чи жувальні пігулки незвичайної форми, які схожі на желейні цукерки.
Мультивітаміни у вигляді таблеток або драже
Такі мультивітаміни випускають найчастіше, вони мають різноманітний склад та підходять як для дорослих, так і дітей. Іноді зустрічаються полівітаміни дуже великого розміру, які незручно ковтати навіть дорослим, тож дітям вони не підійдуть.
Практично всі подібні вітаміни мають оболонку, яка має захистити препарат від передчасного розчинення. Тому їх не рекомендують подрібнювати та змішувати з продуктами чи намагатися розчинити у воді. Це порушує біохімію процесу засвоєння вітамінів і може завдати шкоди. Наприклад, якщо це вітамін С, порушення оболонки може призвести до підвищення кислотності або появи мікроопіків стравоходу.
Мультивітаміни у вигляді шипучих пігулок
Мультивітаміни у вигляді швидкорозчинних таблеток трапляються досить часто і їх характеризує швидка дія при попаданні в організм. Тому саме цю форму так люблять виробники вітамінів для фанатів спорту, адже їх достатньо випити за 15 хвилин до тренування, щоби L-карнітин або інша добавка почали діяти. Зустрічаються і вітаміни для дітей у такій формі, оскільки вони нагадують солодке газування. Дітям подобається спостерігати процес розчинення таблетки.
Мультивітаміни у капсулах
Мультивітаміни у желатинових (колагенових) капсулах можуть мати масляне наповнення або у вигляді порошку. Особливість такої форми в тому, що капсула розчиниться лише в шлунку, і препарат поступово потраплятиме в кров у потрібних дозах.
Масляне наповнення використовується для жиророзчинних вітамінів, таких як А та Е, для групи Омега 3,6, 9 та для спеціальних кислот.
Мінеральні комплекси та колаген можуть бути в капсулах у вигляді порошку.
Вміст капсул не можна витягувати та вживати без оболонки. Це може значно знизити ефективність препарату або спричинити алергічну реакцію. Наприклад, деякі жінки використовують вміст масляних капсул для додавання маски і крему, а потім довго лікують алергії у дерматолога і алерголога. Адже якщо мультивітаміни призначені для внутрішнього використання, то наносити його як сироватку не можна.
Мультивітаміни у вигляді жувальних таблеток або пастилок
Така форма використовується, якщо потрібно:
- щоб вітаміни з'їла дитина;
- щоб таблетка або пастилка розчинялися повільно та препарат потрапляв у кров поступово;
- щоб вітаміни замінили ласощі.
Мультивітаміни у вигляді жувальних таблеток досить популярні серед офісних працівників, людей, що худнуть, і дітей. Звичайно, ці вітаміни - не цукерки і їх потрібно вживати згідно з інструкцією і не перевищувати дозування, щоб уникнути алергічних реакцій.
Мультивітаміни у формі порошку (саше)
Мультивітаміни у формі саше зустрічаються рідко і зазвичай призначені для найменших, оскільки препарат розводять у воді та дають дитині з пляшечки.
Склад таких медикаментів може бути дуже багатокомпонентним. Однак усі вітаміни там у мікродозах, тож для дорослих вони будуть неефективними. Розчин потрібно дати дитині протягом 10-12 годин.
Як правильно приймати мультивітаміни
Існує кілька загальних правил, які потрібно виконувати, якщо ви хочете отримати від прийому мультивітамінів користь, а не шкоду чи алергічну реакцію.
- По-перше, краще, якщо вітаміни вам підбере лікар, виходячи з ваших аналізів. Особливо це стосується прийому мікроелементів та мінералів, які не можна приймати у підвищених дозах.
- По-друге, під час прийому вітамінів не можна змінювати ваш звичний стиль харчування. Наприклад, не можна починати налягати на цитрусові через те, що лікар призначає вам мультивітаміни через нестачу вітаміну С. Передозування дає алергічну кропивницю та свербіж.
- По-третє, якщо вам здається, що від мультивітамінів немає ефекту, потрібно про це сказати лікареві, а не самостійно збільшувати добову дозу вітамінів або купувати доповнення на свій смак.
- По-четверте, після закінчення курсу прийому слід обов'язково здати повторно аналізи та отримати нові рекомендації.
При прийомі мультивітамінів також важливо враховувати сезонність. У весняно-літній період не рекомендується приймати вітамін А, який значно підвищує чутливість шкіри до сонця. Це стосується і косметики, яку ви наносите на обличчя. Крему та сироватки з ретинолом варто відкласти до осені, якщо не хочете отримати пігментні плями та алергію на сонці.
Важливо пам'ятати, що хоч мультивітаміни – це не лікарські препарати, і їхній безконтрольний прийом або порушення дозування можуть мати неприємні наслідки.
Не варто купувати та вживати препарати, не порадившись з лікарем. Якщо ви алергік, то прийом мультивітамінів потрібно починати з мінімального (дитячого) дозування та повільно збільшувати його до стандартного. У разі алергічної реакції прийом вітамінів необхідно негайно припинити, випити сорбент і звернутися до лікаря.
Замовляйте мультивітаміни з доставкою по Україні
В аптеці «Доброго дня» ви можете замовити мультивітаміни різної форми випуску та складу. В асортименті є мультивітаміни в капсулах та таблетках, у формі шипучих таблеток, жувальних пастилок та саше. Всі препарати мають документи, що підтверджують їх якість і оригінальність.
Україною вітаміни доставляються Новою поштою та Укрпоштою за тарифами перевізника. Якщо у вашому місті є аптека мережі, вам доступна також доставка кур'єром або самовивіз.