За різними даними, зі симптомами синуситу щороку стикається практично кожен десятий. Найбільше випадків фіксується в холодну пору року. Всупереч поширеному міфу синусит — це не просто нежить, який затягнувся, а серйозне запальне захворювання. Без належного лікування хвороба може переходити в хронічну форму та призводити до різних ускладнень, зокрема уражень оболонок мозку.
Огляд захворювання
Синусит — це інфекційно-запальне захворювання, що вражає навколоносові (придаткові) пазухи, які називаються синусами. Найчастіше розвивається як ускладнення після застуди чи грипу, коли слиз застоюється в носових пазухах, створюючи ідеальні умови для розмноження інфекції.
Захворювання може виникати на тлі бактеріального, вірусного чи грибкового ураження, алергії, деяких стоматологічних захворювань, травми лицьової ділянки, викривлення носової перегородки чи зниження імунітету.
За перебігом розрізняють гострий, хронічний і рецидивний синусит. Типові симптоми хвороби: закладеність і виділення з носа (іноді з гнійними домішками), зниження чи втрата нюху, головний біль, дискомфорт у ділянці щік, чола та навколо очей. При бактеріальному синуситі може бути підвищення температури тіла до 38°С.
Лікування синуситу
Лікування синуситу спрямоване на зменшення набряку, полегшення відтоку секрету, усунення назальної обструкції та покращення загального самопочуття.
Основна терапія
Препарати для лікування синуситу вибирають залежно від причини запалення. Найчастіше застосовують такі групи ліків:
-
Антибіотики. Призначаються при бактеріальній формі хвороби. Вони знищують бактерії, зменшують запалення та набряк слизової. Найчастіше застосовуються ліки в пероральній формі (таблетки, капсули, суспензії) на основі пеніцилінів (Амоксиклав, Ампіцилін), цефалоспоринів (Цефалексин, Цефуроксим), фторхінолонів (Левофлоксацин, Офлоксацин).
-
Кортикостероїдні спреї. Рекомендовані при хронічному та алергічному синуситі. Усувають закладеність носа, зменшуючи набряк слизових. Ліки як-от Флутиказон та Моментазон.
-
Антигістамінні. Застосовуються при синуситі алергічного походження. Популярні засоби — Елізіум, Контрахіст Аллерджі.
-
Муколітики та засоби протинабрякової дії. Розріджують слиз у пазухах і полегшують його виведення. Один із таких засобів — спрей Ринофлуимуцил.
Симптоматичне лікування
Для полегшення загального самопочуття при синуситі можуть застосовуватися засоби таких груп:
-
жарознижувальні та знеболювальні — допомагають при лихоманці, головному болю, больових відчуттях у ділянці навколоносових пазух (Парацетамол, Ібупрофен);
-
судинозвужувальні назальні спреї та краплі — полегшують носове дихання (оксиметазолін, ксилометазолін);
-
розчини для промивання носа — допомагають очистити носові ходи та зменшити набряк (розчини на основі морської води: Аквамаріс або Хьюмер).
Поради щодо застосування
Перед тим як приймати будь-які ліки від синуситу, необхідно проконсультуватися з лікарем. Важливо встановити тип збудника запалення, адже антибіотики для лікування потрібні не завжди.
Необхідно точно дотримуватися дозування і схеми терапії, навіть «невинні» назальні краплі при неправильному застосуванні можуть бути шкідливими, а одні з кращих препаратів виявляться неефективними, якщо їх використовувати не за інструкцією.
Уникайте самолікування, адже без точно встановленого діагнозу це може призвести до серйозних ускладнень.
Підвищити ефективність терапії та пришвидшити одужання допоможуть відмова від куріння, регулярне провітрювання приміщення, в якому перебуває хвора людина та загальне зволоження повітря. У період лікування необхідно вживати багато води, відпочивати та збалансовано харчуватися.
Протипоказання та застереження
Зверніть увагу, що антибіотики не застосовують при вірусних інфекціях. У разі гіпертонії чи глаукоми судинозвужувальні препарати можуть бути протипоказані. Засоби з групи кортикостероїдів слід застосовувати з обережністю, якщо в анамнезі є виразкова хвороба чи цукровий діабет. Людям із хронічними захворюваннями, які регулярно вживають певні препарати, необхідно зважати на особливості їхньої взаємодії з ліками від синуситу. Неправильне застосування лікарських засобів може призвести до різного роду ускладнень і небажаних побічних реакцій.
Висновок
Ефективне лікування синуситу можливе лише за умови чітко встановленого діагнозу, правильно підібраних препаратів і дотримання рекомендацій лікаря. При підозрі на ЛОР захворювання не відкладайте візит до фахівця. Чим раніше розпочати терапію із застосуванням ефективних засобів, то швидшим і безпечнішим буде одужання. А щоб мінімізувати ризик появи синуситу, варто уникати переохолоджень, вчасно лікувати застуду та ГРВІ, а в сезон епідемій регулярно промивати ніс.
Поширені запитання (FAQ)
Які найкращі ліки від синуситу?
Найкращі та найефективніші ті препарати, що підібрані правильно, відповідно до причини захворювання, симптомів та індивідуальних особливостей хворого.
Чи можна купити ліки від синуситу без рецепта?
Так, деякі препарати, як-от соляні розчини, судинозвужувальні краплі та жарознижувальні продаються без рецепта, але антибіотики — за рецептом.
Як швидко діють ліки від синуситу?
Відчутне полегшення симптомів спостерігається через 1-2 дні після початку лікування. Перший ефект від антибактеріальної терапії — через 2-3 дні.
Які побічні ефекти можуть виникнути?
Певні ліки, що застосовуються при синуситі, можуть спричиняти алергічні реакції, розлади шлунково-кишкового тракту, нудоту та сухість у носі.
Чи можна приймати ліки від синуситу разом з іншими препаратами?
Деякі поєднання допустимі та навіть корисні, тоді як інші можуть бути небезпечними. Тому всі комбінації застосування препаратів слід узгоджувати з лікарем або фармацевтом.
Список використаної літератури
-
Державний реєстр лікарських засобів України.
-
Компендіум 2024 — довідник лікарських препаратів.
-
Наказ МОЗ України «Про затвердження протоколів провізора (фармацевта)».
-
Клінічна фармакологія: підручник / За ред. О. Я. Бабака, О. М. Біловола, І. С. Чекмана. — К.: Медицина, 2010.