Вітамін К: користь, особливості застосування та дозування
Щоб організм працював, як годинник, важливо стежити, щоб він отримував усі необхідні вітаміни та мінерали. І якщо про кальцій, магній, вітамін С і ряд інших органічних сполук пам'ятають усі, тоді про філохінон і менахінон знає далеко не кожен. Разом з тим, ці речовини є двома формами вітаміну К, що відповідає за згортання крові та інші процеси в організмі. З цієї причини вітамін К купити варто кожному, хто дбає про своє здоров'я.
Що таке вітамін К?
Вітамін К є групою жиророзчинних вітамінів, які відіграють важливу роль у процесі згортання крові та загоєнні ран.
У природі зустрічаються дві форми речовини:
-
К1 (філохінон). Міститься в овочах та зелені із зеленим листям. Вітамін К1 необхідний для синтезу протромбіну – важливого білка, який регулює процес зсідання крові та запобігає кровотечам.
-
К2 (менахінон). Виробляється бактеріями в кишечнику, а також може бути одержаний з деяких продуктів. Менахінон, як і філохінон, регулює згортання крові. Крім того, він бере участь в обміні кальцію в організмі, роблячи кістки міцними.
Вітамін К: користь та застосування
Щоб зрозуміти, наскільки важливо приймати препарати з вітаміном К необхідно детальніше розглянути його користь для організму.
Користь
Речовина виконує в організмі такі функції:
-
Згортання крові. Під його впливом в організмі активуються білки, необхідні для формування тромбів і зупинки кровотеч. Якщо не отримувати достатню кількість вітаміну К у препаратах та продуктах, процес згортання порушується, а це збільшує схильність до кровотеч.
-
Здоров'я кісток. Вітамін К купити варто тим, хто страждає на підвищену ламкість кісток. Він регулює обмін кальцію в організмі, допомагаючи спрямовувати його в кісткову масу та підвищувати її щільність.
-
Загоєння ран. Органічна речовина допомагає синтезувати білки, які необхідні для регенерації тканин.
-
Здоров'я кровоносних судин. Останні наукові дослідження довели, що філохінон зміцнює судини та знижує ризик розвитку серцево-судинних захворювань.
Застосування
Препарати вітаміну К застосовуються у кількох випадках:
-
для лікування та профілактики дефіциту філлохінону та менахінону;
-
для комплексного лікування порушень зсідання крові;
-
у складі деяких косметичних засобів для догляду за шкірою (він посилює дію вітамінів для краси).
Прийом менахінону та фелахінону в медичних цілях необхідно проводити після консультації з лікарем. У деяких випадках для поповнення їх нестачі достатньо скоригувати раціон. При серйозному дефіциті доведеться додатково приймати речовину як препаратів, дозування яких визначає лікар індивідуально, враховуючи вік і загальний стан пацієнта.
Вплив на організм
Важливо дотримуватися балансу органічної речовини в організмі. Його надлишок так само небажаний, як і дефіцит.
Дефіцит вітаміну К
Нестача К1 і К2 призводить до порушення згортання крові та інших проблем зі здоров'ям. У пацієнтів різного віку цей стан проявляється по-різному:
-
Новонароджені. У немовлят часто спостерігається дефіцит речовини, оскільки їх кишечники ще не повністю розвинені і не здатні повноцінно синтезувати вітамін. Це може призвести до геморагічної хвороби - рідкісного, але небезпечного для життя стану. Для його профілактики новонародженим часто призначають внутрішньом'язове введення препаратів вітаміну К.
-
Дорослі. У цій категорії пацієнтів дефіцит виникає з багатьох причин. Він може бути пов'язаний з нераціональним харчуванням, проблемами із травленням, тривалим використанням антибіотиків, патологіями печінки. Якщо є хоч один із перерахованих факторів, дорослій людині важливо вітамін К купити для профілактики дефіциту.
Нестача речовини призводить до порушення згортання крові та зменшення щільності кісткової маси. У людини може спостерігатися підвищена схильність до кровотеч та утворення синців, анемія. Жінки при дефіциті часто стикаються з рясними менструаціями. Крім того, при такому стані збільшується ризик перелому кісток та розвитку остеопорозу, особливо у похилому віці.
Надлишок вітаміну К
Надлишок органічної речовини трапляється рідко, але теж викликає проблеми зі здоров'ям. Найчастіше вони пов'язані надмірним згущенням крові, внаслідок чого виникає схильність до утворення тромбів, що може призвести до розвитку інсульту та інфаркту.
Профілактика станів пов'язаних із нестачею вітамінів
Дефіцит К1 та К2 можна і потрібно профілактувати. Ось найефективніші способи:
-
Здорове харчування. Раціон має бути збалансований. Потрібно стежити, щоб у ньому була присутня як фолієва кислота, так і К1 і К2.
-
Прийом рекомендованих доз. якщо ви приймаєте вітаміну К препарати тоді важливо чітко дотримуватися призначеного лікарем дозування.
-
Регулярні профілактичні обстеження. Якщо у вас є фактори ризику для дефіциту, важливо 2 рази на рік здавати аналізи та проходити обстеження, які допоможуть виявити проблему на ранньому етапі та вжити необхідних заходів щодо її усунення.
Як приймати вітамін К
Вітамін К, як вітамін А та інші органічні речовини, що найкраще засвоюється з їжею, тому препарати на його основі рекомендується приймати під час їжі. Дозування засобу залежить від віку, статі, стану здоров'я пацієнта та інших факторів.
Вагітним
Вагітним жінкам вітаміну К потрібно близько 90 мкг на день. Матерям, що годують грудьми, також рекомендується дотримуватися цього дозування.
Немовлятам
Новонародженим відразу після народження часто призначається профілактичне введення вітаміну у дозі 1 мг (1000 мкг). Це робиться для запобігання геморагічної хвороби.
Немовлятам, які перебувають на штучному вигодовуванні, рекомендується продовжувати прийом вітаміну відповідно до призначеного лікарем дозування.
Дітям та підліткам
У дітей та підлітків добові рекомендації щодо прийому органічної сполуки варіюються залежно від віку та маси тіла. Зазвичай їм потрібно його менше, ніж дорослим.
Дорослим
Стандартна доза для дорослих становить 90 мкг. Але це середній показник, який може змінюватися як у більшу, так і меншу сторону.
Джерела вітаміну К
Організм може отримувати вітамін К із продуктів. Його джерелами є:
-
зелені листові овочі та зелень (шпинат, білокачанна капуста, брокколі, салат, петрушка);
-
соя та продукти на її основі (тофу, соєва олія);
-
соняшникова олія;
-
зелений чай;
-
ферментовані продукти (йогурт, кефір);
-
м'ясо;
-
яйця.
Включаючи до раціону джерела К1 і К2, пам'ятайте, що людині також потрібен вітамін Е, С та багато інших. Щоб забезпечити їхнє надходження в організм, важливо забезпечити повноцінне харчування.
Купити вітамін К в аптеці АДД: ціна, асортимент
Коли потрібно вітамін K купити, варто обирати лише перевірені аптеки, які давно працюють на фармацевтичному ринку України. До них належить інтернет-аптека Доброго Дня.
Вітамін К в аптеці АДД представлений як вітчизняних, так і зарубіжних виробників, а ціни на нього помітно нижчі, ніж в інших місцях. При цьому всі препарати є сертифікованими, тому придбати підробку тут неможливо.
Купити К1 та К2 в АДД можна у формі таблеток і капсул. Також на сайті онлайн-аптеки можна придбати вітамін Д, С, А та інші добавки для здоров'я та краси.
Популярні питання
Де міститься вітамін К?
Він міститься в зеленому листі овочів та зелені, молочних ферментованих продуктах, соняшниковій олії, м'ясі, сої.
Як зрозуміти, що вам бракує вітаміну К?
При дефіциті органічної речовини у людини спостерігається підвищена схильність до кровотеч та утворення синців. Крім того, на його недолік може вказувати підвищена крихкість кісток.
Що краще, вітамінний комплекс чи вітамін К окремо?
Філохінон та менахінон добре поєднуються з будь-якими органічними сполуками, тому їх можна приймати як окремо, так і у складі вітамінних комплексів. Остаточне рішення тут має приймати лікар.