Коли необхідно застосовувати сорбенти та як правильно їх вибирати
Сорбенти відносяться до засобів для покращення функції травної системи за рахунок швидкого виведення з організму токсинів. Наявність сорбентів для кишечника є обов'язковим пунктом для формування домашньої аптечки. Однак дуже важливо правильно підібрати препарати, щоб не зашкодити організму.
Типи та форми сорбентів – препаратів для травлення
Сорбенти – препарати, які мають багато форм випуску. Від неї, у свою чергу, залежить швидкість роботи того чи іншого засобу.
Сорбенти за формою випуску бувають:
- таблетки;
- капсули;
- порошки та гелі для приготування суспензій;
- гелі для безпосереднього прийому внутрішньо;
- гранульовані препарати для внутрішнього прийому (полісорб).
Сорбенти для дітей нічим не відрізняються за своїм складом від препаратів для дорослих, різниця в наявності «смачного» ароматизатора та дозування. Дозування сорбенту залежить від маси тіла людини, наприклад, активоване вугілля приймають із розрахунку 1 таблетка на 10 кг ваги
Сорбенти за швидкістю дії
За цим чинником такі ліки поділяють такі види:
- "швидка допомога" при отруєнні, діареї, блюванні - форма повинна забезпечити практично миттєве потрапляння в ШКТ, тому це порошки та гелі для приготування суспензій;
- сорбенти – препарати для детоксу. Вони діють довше, але повільніше, тому застосовуються у разі алергії або як допоміжні препарати в лікуванні ШКТ – гелі та таблетки для прийому внутрішньо запиваючи водою;
- гранульовані ентеросорбенти на кшталт полісорбу – діють найдовше, зважаючи на форму і склад здатні ввібрати і вивести токсини з тих відділів кишечника, до яких інші сорбенти не добираються.
Для домашньої аптечки краще вибрати препарати «швидкого реагування», наприклад, Смекта, Еліміналь гель, Атоксіл.
Окремо варто відзначити препарати у формі капсул, оскільки, на відміну від більшості ентеросорбентів, вони починають працювати саме в шлунку, коли розчиниться капсула. Така форма препарату дозволяє доставити в потрібні відділи шлунково-кишкового тракту корисні речовини, які можуть покращити травлення, зняти запалення і навіть підтримати печінку.
Сорбенти по сорбційній ємності
Тут поділяють такі типи засобів:
- з низьким показником (10 мг на 1 г у активованого вугілля та аналогів, 18 мг на 1 г у препаратів на основі лігніну);
- із середнім показником (100 мг на 1 г у смектитів на основі глини);
- з високим показником (150 мг на 1 г у сорбентів на основі кремнію);
- з екстра високим показником (300 мг на 1 г полісорбу).
Незважаючи на популярність активованого вугілля та його аналогів, головною їх перевагою є низька ціна, а не ефективність. Тому варто звернути увагу на препарати на основі глини чи кремнію, а якщо у вас мета – детокс всього організму, то на полісорб.
Існує думка, що сорбенти для дітей слабші, випускаються в меншому дозуванні та інші «батьківські міфи». Ця думка помилкова, препарати абсолютно ідентичні сорбентам для дорослих, просто маса тіла дитини менша і кількість препарату для вирішення проблеми менша.
За типом упаковки
Також розсортувати сорбенти можна за видом упаковки:
- у стиках (гелі, готові до вживання);
- у пакетиках та стиках для приготування суспензій;
- у пакетах (полісорб);
- банки великої ємності (препарати виготовлення суспензій).
Для домашньої аптечки форма ролі не грає, і найчастіше вигідніше купити велику банку сорбенту, тим самим заощадити близько 20% її вартості. А от у випадку, якщо ви хочете мати препарат «під рукою» завжди, краще підійдуть стіки чи пакетики.
Деякі препарати, крім самого ентеросорбенту, можуть мати додаткові корисні компоненти, наприклад, пробіотики. Такі препарати дозволяють не лише вивести з організму токсини, а й відновити природну флору кишечника та покращити травлення.
При яких симптомах приймати сорбенти
Приймати сорбенти варто, якщо у вас:
- ріжучі болі у животі;
- нудота;
- симптоми з боку ШКТ доповнюються температурою та болем у всьому тілі;
- блювання;
- діарея;
- алкогольна інтоксикація;
- алергічна реакція.
Важливо пам'ятати, що якщо симптоми не зменшуються протягом 2-х годин з моменту прийому препаратів, необхідно звернутися до лікаря. Крім того, лікування сорбентами не повинно тривати довше 10-14 днів залежно від симптомів і прийнятого препарату, оскільки можливе вимивання кальцію та корисних речовин з організму. Тому лікар може призначити додатковий прийом мінералів та мультивітамінів або замінити препарат.
Іноді ситуація вимагає застосування сорбентів різних форм випуску, оскільки вони мають різну швидкість поглинання токсинів та працюють на різних ділянках ШКТ.
Особливості прийому сорбентів різних типів
Розберемо, як слід приймати сорбенти на вирішення конкретної мети.
Виведення токсинів
Вибравши сорбенти для очищення організму, важливо пам'ятати, що принцип їхньої роботи — це поглинання токсинів та виведення їх із організму шляхом дефекації. Тому якщо в результаті прийому препаратів виникає запор або інші складнощі, необхідно збільшити кількість чистої питної води в раціоні та звернутися до лікаря.
Така ситуація може виникнути, якщо сорбент обраний неправильно або використовується безконтрольно, перевищено його дозування. Зокрема, побічний ефект у вигляді запору найчастіше спостерігається у пацієнтів, які приймають активоване вугілля з будь-якого приводу та у дозуванні кілька разів більше за рекомендоване
При алергії
Вирішивши приймати сорбент від алергії, важливо підібрати препарат, який сприятиме покращенню травлення. Наприклад, препарат може мати у складі пробіотики чи розторопшу. Крім того, для профілактики алергії або зменшення симптомів можуть бути призначені антигістамінні препарати та інші засоби від алергії. У цьому випадку важливо приймати сорбенти за 1,5-2 години до або через 2 години після прийому препаратів від алергії.
При похмілля
Якщо ви приймаєте сорбент від похмілля, то обов'язково потрібно збільшити кількість чистої питної води в раціоні, а якщо хочете прийняти знеболюючий препарат, потрібно почекати не менше 1 години з моменту прийому сорбенту.
Сорбенти, які заявлені виробником як харчова добавка, все одно є ентеросорбентами і чудово виконують свою функцію. Зазвичай мають у своєму складі рослинні компоненти, наприклад, ромашку, прополіс або розторопшу, а маркування «харчова добавка» спрощує виробнику ліцензування та продаж препарату. При цьому необхідно бути дуже уважним при прийомі подібних добавок, оскільки саме на рослинні складові у вас може виникнути алергія.
Як зберігати сорбенти
Зазвичай сорбенти не мають специфічних вимог до умови зберігання, але препарати у формі гелю не можна заморожувати, оскільки вони втрачають свої властивості. Також не варто їх нагрівати, зберігати там, де на них можуть впливати прямі сонячні промені. Сорбенти в порошку повинні зберігатися в герметично закритих ємностях без доступу до вологи, інакше вони втратять свої властивості.
Зберігаючи сорбенти в домашній аптечці, обов'язково контролюйте їх термін придатності та зберігання. Деякі препарати в закритому вигляді можуть зберігатися від 12 до 36 місяців, а ось у відкритому вигляді не довше 3-6 місяців, а деякі взагалі не більше 24 годин.
Побічні ефекти прийому сорбентів
Прийом сорбентів, як і будь-яких лікарських засобів, може супроводжуватися алергією та іншими побічними явищами. Причиною може бути як алергія на той чи інший компонент у складі препарату, так і його неправильне дозування та порушення правил прийому.
Основними побічними ефектами прийому препаратів є:
- запор;
- діарея;
- алергічні реакції з боку шкіри (кропив’янка, свербіж, сухість, лущення);
- метеоризм;
- блювання;
- ангіоневротичний набряк.
У разі виникнення таких реакцій слід припинити прийом препарату та звернутися до лікаря.
Найчастіше прийом сорбентів заборонений вагітним і годуючим грудьми, тому варто заздалегідь проконсультуватися з лікарем і знати, що саме можна приймати в цей період. Одним із «безпечних» сорбентів для вагітних є препарат Полісорб, який призначають для зменшення симптомів токсикозу та його прийом дозволений у разі інтоксикації організму, згідно з рекомендованим лікарем дозування. Однак і його слід приймати лише після схвалення такого рішення з боку лікаря
Замовляйте препарати для покращення травлення з доставкою по Україні
Придбати сорбенти – препарати для поліпшення травлення можна в аптеці «Доброго дня». Доставка препаратів здійснюється по всій території України Новою Поштою та Укрпоштою згідно з тарифами перевізника. Ви також можете скористатися кур'єрською доставкою або здійснити самовивіз.
На всі сорбенти, що реалізуються в мережі аптек «Доброго дня», діє гарантія якості та є всі необхідні документи, що підтверджують оригінальність препарату.