Гіпотиреоз — одне з найпоширеніших у світі ендокринних захворювань. Прояви хвороби спостерігаються практично у 5% жінок і 1% чоловіків. Захворювання супроводжується порушенням гормонального фону.
На сьогодні не існує ліків від гіпотиреозу, які б дозволили повністю вилікувати хворобу. Проте правильно підібрана гормонозамісна терапія дозволяє людям із таким розладом зберігати енергійність, працездатність, вести активний спосіб життя без обмежень. Водночас без належного лікування хвороба може призводити до серйозних ускладнень, зокрема серцево-судинних розладів, ожиріння, безпліддя, проблем із суглобами, погіршення психічного здоров’я, периферичної нейропатії та навіть коми.
Огляд захворювання
Гіпотиреоз — це ендокринний розлад, коли щитоподібна залоза виробляє недостатньо тиреоїдних гормонів Т3 (трийодтиронін) і Т4 (тироксин). Це призводить до уповільнення метаболічних процесів в організмі та, відповідно, до таких симптомів, як погіршення пам’яті, сухість шкіри, випадіння волосся, збільшення маси тіла без змін у харчуванні, сонливість, хронічна втома, мерзлякуватість, проблеми з травленням.
Гіпотиреоз найчастіше виникає внаслідок ураження щитоподібної залози, але також може розвиватися через порушення в гіпофізі чи гіпоталамусі. Чинниками, що призводять до розвитку хвороби, можуть бути аутоімунні захворювання, дефіцит йоду, видалення або опромінення щитоподібної залози, вроджені аномалії, генетична схильність. Іноді гіпотиреоз розвивається як ускладнення на тлі застосування деяких препаратів.
У групі ризику — жінки, особливо вагітні та у віці після 60 років, особи з аутоімунними захворюваннями (цукровий діабет 1 типу), люди, в чиєму сімейному анамнезі є ця хвороба.
Лікування гіпотиреозу
Мета медикаментозної терапії при гіпотиреозі — усунути типові прояви хвороби та нормалізувати рівень тиреотропного гормону в організмі.
Основна терапія
Основа лікування гіпотиреозу — гормонозамісна терапія. Пацієнт вживає синтетичні аналоги гормонів, які в недостатній кількості або взагалі не синтезуються організмом. Особам із таким діагнозом призначають препарати на основі левотироксину натрію. Це, зокрема, такі засоби, як L-тироксин, Еутирокс, Еферокс та інші.
Симптоматичне лікування
Паралельно з гормональними ліками при гіпотиреозі можуть бути рекомендовані вітамінні комплекси (вітаміни групи В, А, Е: Нейрорубін, АЕвіт) — для покращення стану шкіри та волосся, препарати селену (Йод-селен Актив, Селен депо, Зобофіт Селен) — необхідний для синтезу гормонів Т3 і Т4, йодовмісні добавки (Йодомарин, Йодофол) — для коригування дефіциту йоду в організмі.
У разі схильності до депресії пацієнту можуть бути рекомендовані антидепресанти, наприклад Флуоксетин. Якщо гіпотиреоз супроводжується набряками, то в межах симптоматичного лікування можуть застосовувати сечогінні засоби м’якої дії (Фітонефрол, Канефрон). У разі порушень сну (трапляється на початковому етапі гормональної терапії) корисними можуть бути заспокійливі та снодійні препарати на рослинній основі, як-от Персен, Ново-Пасит. Оскільки при гіпотиреозі бувають порушення пам’яті, пацієнтам часто рекомендують добавку Гінкго Білоба.
Поради щодо застосування
Лікування гіпотиреозу із застосуванням гормональних препаратів дозволене лише за призначенням лікаря. На основі результатів обстеження ендокринолог індивідуально підбирає ефективне й максимально безпечне для конкретного пацієнта дозування та комплекс ліків для супутньої терапії. Категорично забороняється самовільно змінювати дозу чи схему лікування. Це може призвести до небезпечних для здоров’я наслідків.
На початковому етапі лікування та при передозуванні гормональні ліки можуть призводити до безсоння, тремору, тахікардії. У разі появи цих симптомів необхідно проконсультуватися з лікарем.
Крім медикаментозної терапії, особам з гіпотиреозом корисно включити до свого щоденного раціону продукти, багаті на йод, селен, білок. Для підтримки здоров’я важливими також є здоровий сон, помірні фізичні навантаження та мінімізація стресів.
Протипоказання та застереження
Препарати, що застосовуються в межах основної терапії, протипоказані особам із гіперактивністю щитоподібної залози. Деякі засоби можуть бути не рекомендовані при серцево-судинних захворюваннях, алергії. Для уникнення побічних реакцій важливо враховувати дозування ліків і потенційну взаємодію з іншими препаратами. Не займайтеся самолікуванням, щоб не зашкодити своєму здоров’ю.
Висновок
Гіпотиреоз — не вирок, а хронічний стан, який добре піддається контролю. Головне — правильно підібрати ліки та оптимальне дозування. Які препарати будуть кращими для конкретного пацієнта, визначає лікар. Дотримання здорової активності та повноцінного збалансованого харчування допоможе зберегти високу якість життя й уникнути ускладнень у майбутньому.
Поширені запитання (FAQ)
Які найкращі ліки від гіпотиреозу?
Пацієнтам зі зниженою активністю щитоподібної залози найчастіше призначають L-тироксин, Еутирокс та деякі інші ліки на основі левотироксину.
Чи можна купити ліки від гіпотиреозу без рецепта?
Препарати левотироксину, що застосовуються для лікування цього захворювання, в українських аптеках відпускаються лише за рецептом.
Як швидко діють ліки від гіпотиреозу?
За умови правильно підібраного дозування та дотримання схеми терапії відчутне покращення наступає через 1-2 тижні від початку терапії.
Які побічні ефекти можуть виникнути?
При правильному дозуванні побічні ефекти виникають рідко. Іноді можливі тахікардія, пітливість, тривожність.
Чи можна приймати ліки від гіпотиреозу разом з іншими препаратами?
Комбінації препаратів необхідно узгоджувати з лікарем або фармацевтом, оскільки деякі сполуки можуть знижувати ефективність ліків від гіпотиреозу.
Список використаної літератури
- Державний реєстр лікарських засобів України
- Компендіум 2024 — довідник лікарських препаратів
- Наказ МОЗ України «Про затвердження протоколів провізора (фармацевта)»
- Клінічна фармакологія: підручник / За ред. О. Я. Бабака, О. М. Біловола, І. С. Чекмана. — К.: Медицина, 2010